Rozluštěno prvních pár slov tajuplného Vojničova rukopisu

Rozluštěno prvních pár slov tajuplného Vojničova rukopisu
1791172_.jpg
Po mnoho desítek let se vědci pokoušejí rozkódovat tajuplný Vojničův rukopis, který pochází z 15. století. Text, který je psán neznámým písmem a obsahuje zvláštní kresby, ale luštitelům stále tvrdošíjně odolával. Ovšem až do počátku letošního roku, kdy britský lingvista Stephen Bax podle BBC oznámil, že se mu podařilo rozlousknout prvních několik slov.
Objev rukopisu, který v Itálii v roce 1912 nalezl americký obchodník se starými knihami Wilfrid Voynich, sice zasáhl vědecký svět jako rána z čistého nebe, postupně se však ukázal být spíše osinou někde hluboko ve víře, že věda je schopna vyřešit kdejakou nesnáz. Neschopnost lingvistů, kryptografů a vůbec odborníků z různých vědeckých odvětví si s textem poradit vedla až k přesvědčení, že celý podezřelý rukopis je falzum a nemá cenu se jím odborně zabývat. Jiné teorie hovořily o tom, že jde o svěží vtípek mladého Leonarda da Vinci a pozoruhodné je i tvrzení, že rukopis je dílem mimozemských autorů. Zabývali se jím i šifranti během druhé světové války, i ti však narazili. Tehdy ale vznikl názor, že původci díla jsou nejméně dva, používají jiný rukopis a dialekt.
Falzum to není
Stephen Bax

Stephen Bax

profesor aplikované lingvistiky na University of Bedfordshire
1791128_voynich-manuscript.jpg
Jistý obrat přišel loni v červnu, kdy teoretický fyzik Marcelo Montemurro zveřejnil studii, v níž popsal, že podle počítačové analýzy textu se jeho struktura, pravopisná a gramatická pravidla, podobá skutečným jazykům. Teorii o falzifikátu odsoudil jako zcela nepodloženou.

Letos zase v americkém botanickém časopise vyšel článek dokládající, že některé z rostlin, vyobrazené v rukopise, mají svůj původ v Mexiku a v 15. století tam bezesporu rostly. Podle jednoho z autorů Arthura Tuckera je proto pravděpodobné, že je rukopis psán aztéckým jazykem nahuatl.

Stephen Bax, expert na aplikovanou lingvistiku, se rukopisem zabývá poslední dva roky. Podle svých slov použil při luštění rukopisu své zkušenosti se středověkými texty a znalosti semitských jazyků, jako je například arabština. „Napadlo mě určit v textu vlastní jména, pomocí metody, jíž se luštily egyptské hieroglyfy a další tajemné rukopisy. Text obsahuje řadu ilustrací hvězd a rostlin, porovnáním se středověkými rukopisy v arabštině a jiných jazycích se mi podařilo některé identifikovat. Mým cílem je inspirovat další lingvisty v práci na rukopisu podobnou metodou,“ popsal vědec.

Jak uvedl, tímto způsobem se mu podařilo rozluštit slovo Taurus, hned vedle obrázku se sedmi hvězdami, znázorněnými jako součást souhvězdí.
Dalšími slovy jsou kantairon u obrázku zeměžluči (lat. centaurium), jalovec, černucha setá, koriandr, čemeřice, šafrán a bavlna či Chiron (planetka).
„Už nyní můj výzkum ukázal, že rukopis není falzum, ale zřejmě vědecké pojednání o přírodě, možná v blízkovýchodním nebo asijském jazyce,“ dodal Bax.

zdroj: Novinky.cz
12.03.2014 21:37:59
tajemnaosoba

UFO  |  Mimozemské civilizace  |  Kruhy v obilí  |  Exopolitika  |  Paranormální jevy  |  Duchové  |  Přízraky  |  Kryptozoologie  |  Konspirační teorie  |  Záhady  |  Tajemství


Copyright © 2014-2017 tajemna.osoba.cz | Hlášení o chybě
Surf.sk


Name
Email
Comment
Or visit this link or this one